Translate

ALL PUBLICATIONS HERE

https://issuu.com/jofredeorosz

nedeľa 20. novembra 2011

Nie nezaujatý komentár šéfredaktora.


 Od vydania nášho elektronického magazínu BUBLINY prešiel už  nejaký ten týždeň, tak som sa s odstupom času rozhodol sa na neho znova pozrieť a celkovo ho „zaujato“ komentovať , zhodnotiť, zhrnúť. 

Rád by som týmto ešte vyzval našich fanúšikov a priaznivcov aby písali svoje názory a „recenzie“ na náš magazín. Na našej stránke- na jednej sociálnej sieti je anketa- kde môžete hlasovať za – podľa Vás  najlepší comics  prvého čísla. Pomohlo by to laťku znovuzrodeného slovenského komiksu nastaviť ešte vyššie...Na začiatok by som rád podotkol, že som veľmi vďačný všetkým našim prispievateľom, podporovateľom, priateľom  a ľudom, ktorý od neľahkého začiatku nášho projektu v neho verili a veria naďalej.Verím ,že týmto počinom sa nám podarilo rozprúdiť debatu o slovenskom komikse, vytiahnuť ho zo zabudnutia, alebo hybernácie, ako hovorí Kamil Bernášek. Samozrejme v našich širokých aktivitách budeme pokračovať naďalej- naďalej Vám prinášať kvalitný ešte kvalitnejší , pôvodný –slovenský- a dúfame, že nielen slovenský ( po línii spolupráce so zahraničnými autormi)- teda európsky comics.   Verím, že sa mi podarí presvedčiť aj autorov, ktorí „ešte stále neveria“ v jeho obrodu a zmysel a tvorili či  „len začínali“ niekedy dávno aj v pôvodných, legendárnych Bublinkách a samozrejme publikovali a publikujú aj inde. 

Dobrou správou je, že niektorí z nich znova začali intenzívne tvoriť (ako môžte vidieť na úvodnom obrázku kopyrájt L.Mikula 2011) , za čo som im nesmierne vďačný.  Ba dokonca niektorí začali tvoriť len vďaka tomuto projektu.  


Odhliadnuc od toho sa už teraz podarila skvelá vec- spojiť novú a staršiu generáciu autorov, tvorcov comicsu a fantastiky - priviesť ich na svetlo povedomia fanúšikov, či comicsových publicistov u nás i za hranicami- vďaka dostupnosti , obsahu nášho časopisu a jasnou víziou, či smerovaním projektu ako celku,  propagáciu doma alebo za hranicami (napr. festivalom v Lodži).


Štruktúra prvého čísla BUBLÍN sa „edične“ menila, prakticky až do chvíle vydania, ale to len z dôvodu, že tesne pred ním už bolo kvalitného materiálu veľa. Za čo som opäť rád a svedčí to aj o zmysle a pozitívach projektu BUBLINY.


Čo si teda môžete v prvom čísle e-magu Bubliny?


V prvom rade môžete vidieť  3 časti seriálu Deus Ex Machina od legendárneho comicsového tvorcu, víťaza ceny Bemík v 91tom roku- od Ľuda Mikulu. Seriál je zbierkou krátkych, vynikajúco vypointovaných žánrovo rôznych , fantazijných  poviedok od samotného autora.  Z dvoma z nich ste sa mohli stretnúť na stránkach Bubliniek-  v pôvodnej "dlhšej" verzii pod názvami -  „Takmer kriminálny prípad“a "Kufor" . S týmto 8 dielnym  seriálom ako celkom, v inom číslovaní ako teraz,  sa čitatelia mohli stretnúť v časopise Fantázia. V súčasnosti autor pracuje na deviatom pokračovaní. Na tomto mieste by som sa chcel poďakovať Ľudovi Mikulovi a Ivanovi Aľakšovi.


Ďalším legendárnym kúskom je tiež výherná poviedka od otca slovenskej fantasy, spisovateľa Jaroslava Lupečku ( v ČR sa preslávil dielom i comicsovou adaptáciou Stopou Veľkého Tora) napísaná na základe fragmentu samotného Roberta E. Howarda- o kráľovi Kullovi- Tí, čo prichádzajú v tme.  Doposiaľ nikde nebola uverejnená a je naozaj skvelá, jej atmosféru dotvárajú aj ilustrácie od Daniela Mihálika. Už teraz sa môžete tešiť na ďalšie skvelé diela od tohto legendárneho autora. Pán Lupečka je zároveň  mentorom časopisu, za čo som mu takisto nesmierne vďačný.   


„Poviedkovo“ je v Bublinách zastúpená aj mladá generácia, predtým nikde nepublikujúcich autorov Maroša Onda a Petra Šufliarskeho. V dvoch tematicky odlišných príbehoch- sci-fi a mestskej fantasy: Posledná cigareta a Krvavé struny, si určite každý nájde to svoje. Poviedky sú opäť doplnené peknými ilustráciami od Petra Onda a Pavla „melkora“ Červeniaka, či vynikajúceho herného grafika Šimona Mészárosa (poviedka Red Response, videohry ako Air Conflicts: Secret Wars).


Multigenaračným komiksom je Lost, pôvodne zvaný Jesenná Melanchólia od dramaturga, maliara  a pedagóga, „krstného otca“ kapely Helenine oči-  Juraja G. Mandela, ktorý takisto nemálo pomáhal pri rozbiehaní a podpore časopisu. Nakreslil ju jeho žiak, vychádzajúca hviezda slovenského komiksu Pavol „melkor“ Červeniak- veľmi dobre známy v kruhoch československého comicsového „fandom-fóra“.  Comics je parafrázou ťažkého údelu dnešného emo- tínedžera a nielen to. Zaujímavosťou toho diela je, že Melkor sa nechal pri kreslení hlavného protagonistu inšpirovať osobou, či vizážou A. Sapkowského.  Mimo iného ste sa mohli s touto autorskou dvojicou stretnúť v našom špeciále v edícii EXTRA- Trpaslík (Nočná mora z Agátovej ulice).


Hovoriac o vychádzajúcich hviezdach- ďalšou z nich je autor  štýlovo veľmi progresívneho, až filozofického  komiksového seriálu O Lampe- prešovský VJ- Martin Sepeši. Jemne nastavený grafický ,štylistický dizajn  len umocňuje a veľmi dobre podáva atmosféru a ťažký filozofický podtext tohto diela. Tu sa dá len povedať- že sa veľmi teším- e na ďalšie pokračovanie. S Martinom Sepešim chystáme 2 nové seriály- jeden rýdzo autorský a druhý do ďalšieho špeciálu.

Stálicou česko- slovenského comicsového neba je v súčasnosti najviac publikovaný a „vyťažený“ v dobrom slova zmysle - autor – Daniel Mihálik.  S vynikajúcim scenárom od známeho publicistu, človeka, čo verí v náš projekt zrejme najviac-  Arpáda Šoltésza- prezentujú na Slovensku žánrovo ojedinelý a snáď prvý „konšpiračný“ komiks, britko parafrázujúci obľúbený „konšpiračný“ žáner- Kniha Kníh. Na postavu „zlého knihovníka- knihy“ sa môžeme tešiť aj v budúcnosti.  Takisto aj na ďalšie nové diela.  

Druhým komiksom od Daniela Mihálika je Piraña, „po vzore“ susedných zborníkov napísaná šéfredaktorom :J. Toto dielko  inšpirované b- žánrom, smrtiacim šarmom Umy Thurmanovej a svojráznou postavičkou Rona Jeremyho- nás prezentovalo na tohoročnom festivale v Lodži. Dobrá správa- sme v zborníku!  


Comics Tengri od Petra Onda je štylistickou  odpoveďou na - manga tendencie slovenských autorov a festivalov. Samozrejme nie zlou. Tengri je prequelom dlhšieho post-apo seriálu. V súčasnosti autor pracuje na inom seriály- Iridopticon, na ktorý sa veľmi teším- e. Samozrejme aj na pokračovanie Tengri.


Autorkou obálky (napriek prvému pohľadu – ale inak velmi mrazivom diele Líška na Bubliny) a hororovo- fantazijného comicsu Dievča s havraními vlasmi je Eva Ondová. Zaujímavosťou je, že comics vznikal pomerne dlho ako záverečná stredoškolská práca a v origináli je „rozkladací“, pre časopis Bubliny vznikla druhá „2D“ verzia- verziu tretiu- doplnenú Vám ponúkneme niekedy v budúcnosti.   


 

Budem-e len radi ak sa dozvieme Vaše názory tu alebo na našej stránke na sociálnej sieti, či vašich stránkach a blogoch.


 

-za redakciu šéfredaktor -jofre


 

 


 odkazy: 

www.facebook.com/BUBLINY

Prvé číslo

EXTRA 1

Dioráma špeciál (EXTRA 2)


1. oficiálna recenzia: Fandom.sk


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára