Translate

ALL PUBLICATIONS HERE

https://issuu.com/jofredeorosz

sobota 31. marca 2012

Černokňažník Storm
Text: Ladislav „jofre“ Orosz, 2012
Jazyková úprava: Veronika „Yaonee“ Inglotová, 2012

Ilustrácia: Jakub Lenárt, 2012 


Černokňažník Storm

Kto je Storm?! To je predsa jasné! Teda, toto by si povedal nejeden fanúšik Storma či už od Dona Lawrencea (kapitán Grek), alebo od Stana Leeho a Jacka Kirbiho (X-men). Nie tak celkom... Storm je totiž... prvý nefalšovaný slovenský superhrdina!
Postava černokňažníka Storma nepochádza ani z pera tvorcov X-menov, ani z iných amerických či európskych hláv a rúk. Storm bol, vlastne je výtvorom skvelej, pomaly (pre niekoho, kto nepozná Bublinky) temer zabudnutej autorskej dvojice Juraj Takáč (skript) - František Mráz (art). Príbehy čarodejníka Storma vychádzali v komiksovom magazíne Bublinky v rokoch 1990 až 1992 (ak by si chcel toto dielo niekto, kto ho ešte nepozná, niekedy prečítať, mal by to urobiť takto: Storm I (Bublinky 1, 2/1990, 1/1991), Storm II (Bublinky 9, 10, 11/1991, 1, 2/1992), Storm III, (Bublinky 4, 5, 6, 7, 8/1992)), hoc dnes si ho môžete prečítať znovu v elektronickej podobe – alebo v „e-reprinte“ na istom blogu.
Osobne považujem tento, bohužiaľ, len 3-dielny komiksový seriál od autorskej dvojice Takáč - Mráz za najlepší, aký sa na stránkach magazínu Bubliniek objavil a bol kedy publikovaný. Práca F. Mráza bola vždy totiž kvalitná a na vysokej umeleckej úrovni, čo je vidieť v každom jeho komiksovom kúsku, na ktorom sa podieľal či už on sám, alebo v rámci spolupráce. Je pre mňa žijúcou legendou a nadčasovým tvorcom. „Legendárne“ atribúty domácej i európskej komiksovej tvorby sú všetky obsiahnuté práve v komiksovom seriáli Storm.
Černokňažník Storm (v galaxiách známy pod menami Premenlivý, Dvojhviezdny, Pátrač, Storm z Tmavého Jazera, démon z paralelného sveta alebo vesmíru, ak chcete) hľadá pre neznámu vesmírnu civilizáciu, tzv. Prvých, neobmedzený zdroj energie. Doposiaľ ním bola iba bolesť a utrpenie. Prví poslali svojho najlepšieho pátrača hľadať tento nový a nekončený „zdroj“ na Zem. Ich pátrač sa dostane cez „bránu“ v Temnom Jazere  do nášho sveta, a to v podobe človeka, zlými legendami opradeného černokňažníka menom Storm, ktorý rozsieval v radoch nepriateľov kniežatstva teror a smrť. Legendy a proroctvá hovorili o jeho slávnom návrate po dvoch storočiach, kedy bude osud celého kniežacieho rodu v jeho rukách.
No príbeh nie je ani zďaleka až taký priamočiary. Storm sa dostane na Zem, kde objaví to, čo Prví celé veky hľadali. Najvzácnejší jav vo všetkých galaxiách - lásku!  Áno, len čo  stihne odpratať zbojníkov, „nežného“ draka a čeliť pohrome, ktorá kniežatstvu hrozí, spozná, čo je to tá Láska.
No skutočnú silu lásky mu ukáže až dcéra kniežaťa Sandra. Pri pohľade do jej očí sa mu do tela vlieva nielen energia, ale aj teplo, a Storm odrazu akosi vie, že mu nová energia vydrží večnosť. Medzitým sa naťahuje s Godelom, šéfom hradnej stráže, no predovšetkým „šéfom“ Galaktickej stráže málo vyvinutých civilizácií. Godel mu po prvotnej nedôvere oznámi, že toto všetko (láska) ide zaniknúť prostredníctvom stelesneného zla, tzv. Premenlivého,  a musia to ochrániť, s čím Storm, nabitý energiou, samozrejme, súhlasí. Ale to sa už na hrad rútia hordy Divých.
Poloľudia, polozvery... bubnujú proti noci ako v starých povestiach: „Poď sem mäso, poď a daj nám svoju silu. Poď, mäso, poď... poď...“ Diví sú vedení akýmisi kvázi Lotrovskými (Pán prsteňov) lietavcami, Huvú.
Huvú je skutočné stelesnenie zla! S takýmto chladom sa nestretnete ani u príšerných ogrov!
Kým Godel, a jeho partička šiestich pomáhačov, srdnato obraňuje hrad pred divohordami (v takejto zostave sa dá vyhrať hoci aj vojna proti ogrom!), Storm pátra po skutočnom zdroji zla, ktoré hordy poháňa.
Storm zistí, že za tým všetkým stojí Premenlivý. Na tomto mieste by som rád pokračoval ďalej v rozprávaní deja, ale nebudem vás oberať o skvelé zážitky. Prečítajte si sami tento kúsok legendárnej komiksovej histórie, za predpokladu, že ho ešte zoženiete niekde v antikvariáte či knižnici. „Zastormilo“ sa však na lepšie časy a dielko vyšlo opäť v podobe e-reprintu na už ne- menovanom blogu, venovanom práve historickým Bublinkám.
Ako som už raz napísal – je to skvelé. Nadčasová, akčná a fantazijná  lovestory, ktorá reflektuje na fantasy a ďalšie subžánre (ako horor, steampunk, atď...)  „pulpovej“ literatúry, aj klasickú mytológiu. Naozaj nádherným spôsobom. Dobrodružstvo samotné (dej) sa rozbieha krásne, prispôsobeným tempom pre komiksový seriál. Dialógy a „hlášky“ sú privedené do perfekcionizmu a naberajú špecifický, mierne sarkastický podtón. Neváhal by som sa pustiť ešte viac do hĺbky na Takáčovom mieste, teda, čo sa týka vybudovania podtextu svetov, z ktorých bytosti pochádzajú. Aj tak je to na vysokej úrovni. Fero Mráz začína byť „odvážnejší“ a experimentuje s maľbou a aj panelmi. Ba dokonca ešte viac aj s ručným letteringom (u dialógov, ale aj komiksových citosloviec). Naozaj už tento prvý diel nám dáva tušiť, že to bude „pecka“.
Ja osobne som sa pri tomto komikse skvele bavil už ako dieťa, a dokonca aj dnes, takmer po 22 rokoch, ako dospelý, zhíčkaný  čitateľ. Storma možno len odporučiť, ako aj celú
Mrázovu tvorbu a legendárne BUBLINKY.

Text: Ladislav „jofre“ Orosz, 2012
Jazyková úprava: Veronika „Yaonee“ Inglotová, 2012

Ilustrácia: Jakub Lenárt, 2012  

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára